Etapy przygotowania drewna na paletę

Czasami przeanalizowaniu tego, jak powstaje konkretny produkt warto cofnąć się daleko poza zakład produkcyjny. Wtedy wyciągnięte wnioski rzeczywiście będą spójne i logiczne.  W przypadku świerkowej palety jest to dodatkowo podejście i zagadnienie wyjątkowo interesujące nawet dla osoby prywatnej. W rzeczywistości paleta może przydać się kiedyś dosłownie każdemu.

Czy palety ze świerków się sprawdzają?

certyfikat ispm 15Skoro chodzi tutaj konkretnie o palety produkowane z drewna świerkowego, to śmiało można rozpocząć omawianie takiego zagadnienia od wycinki w wyznaczonych drzew. Oczywiście są one także okrzesane. Oznacza to usunięcie gałęzi. Następnie można wyciąć fragmenty o określonej długości tak, żeby nie było tam na przykład zgnilizny. Od tego zależy długość deski potrzebnej na paletę. Pozostawię do tartaku lub innego zakładu obróbki można już przystąpić bezpośrednio do wytwarzania palet na zasadzie tworzenia poszczególnych elementów jeszcze na tym etapie. Palety z drewna sosnowego powstają tak, że nie ma tam nawet śladu kory. Za to przecieranie wałków odbywa się tak, żeby naturalny wzór świerkowy na palecie był dobrze widoczny. Nie musi tego pozytywnego efektu wizualnego popsuć nawet późniejsza impregnacja. Można zastosować przecież substancję bezbarwną. W ramach przygotowywania deski nie tylko się ją przycina, ale czasami w miejsce sęków wstawia specjalne kołki przy użyciu kleju.

W świerkowym drewnie na paletę poza pachnącą żywicą mogą znajdować się jeszcze różne naturalne soki. Nic zatem dziwnego, że poszczególne elementy takie jak deski i klocki lub czasami gotowe palety muszą podjechać suszeniu w odpowiednio wysokiej temperaturze. Oznakowanie serii palet świerkowych drewnianych odbywa się dopiero po uzyskaniu dobrych parametrów.